Nyáry Krisztián: Így szerettek ők című kötete negyven történetet tartalmaz, melyek a magyar szépirodalom legnagyobb alakjainak szerelmi életébe enged bepillantást érdekes, olvásmányos módon. A szerző eleinte barátai szórakoztatására közölte ezeket az írásokat facebookon, azonban hamarosan olyan nagy sikere lett, hogy több mint tizenötezer ember követte nyomon ezeket a bejegyzéseket. Nyáry Krisztián olyan érdekességeket is elmesél, hogy Petőfi megkérte egy debreceni színésznő kezét is, amikor már jegyben járt Szendrey Júliával, vagy például Juhász Gyula életében összesen tíz percre találkozott az Anna-versek ihletőjével.
Vélemények a könyvről:
„Sajnálom, hogy nem most tanítok magyar irodalmat. Nyáry Krisztián szövegeivel nagy sikert aratnék a diákok körében. Netán még az irodalmat is megszerettetném velük. Így maradnak a barátok, akiknek szorgalmasan küldöm a Facebookon megjelent írásokat, bizonyítva velük azt is, hogy ez a közösségi oldal nem csak butaságok terjesztésére való. Thank you, Mr. Zuckerberg! Köszönöm, Krisztián!”
Szegvári Katalin, újságíró
„Az irodalmi műveket – általában a művészetet – nem lehet pusztán a szerzői életrajzok alapján értelmezni; sőt a műélvezőt gyakran félrevezetik az életrajzi tények. De nem tudjuk kirekeszteni mindazt, amit az alkotóról tudunk, és minél több értesülésünk van a mű keletkezési körülményeiről, a korról, a szokásokról, annál árnyaltabban, annál összetettebben látjuk a művet magát is. Nyáry Krisztián rövid írásai nem akarják átvenni az elemzés helyét, viszont odavonzzák a befogadói tekintetet a műalkotás környezetére; azokban is felkelthetik az érdeklődést, akiket a művészet körüli történet ragad meg.”
Kálmán C. György, irodalomtörténész
„Krisztiánnal elfogult vagyok: dolgoztunk együtt, mulattunk is, csináltunk idióta főzőműsort, loptam már a dumáját, és vittem vele zöld gumikrokodilt fáradt apukaarccal a tengerparton. Azt hittem, ismerem, de most engem is meglepett. Azt tippeltem volna, hogy amikor majd rá is lecsap a „negyvenesek kattanása”, szakácskönyvet ír vagy bisztrót nyit, mert egyébként nagyon jól főz. Tetszik, hogy nem állt be a sorba, hanem valami igazán egyedit mutatott fel.”
Hajós András, zenész
„Először azt hittem, azért működik, mert intim és csiklandós. Mert Nyáry úgy ír a nagyokról, mintha gyóntatta volna őket. Mintha övé lett volna a szemközti ablak. Aztán, amikor Móricz Zsigmondról vallott a Facebookon, rájöttem, ennél többről van szó. Nyáry úgy szereti az íróit, ahogy a szülőket illik: feltétlenül, kétségbeesve és szerelmesen.”
Grecsó Krisztián, író
Várható megjelenés: 2012. október 15.