Az irodalmi eseménynek mottója is van: "Hősökkel vagy hősök nélkül". Bobory Zoltán főszervező ezzel kapcsolatban a következőt mondta: "a határon túli magyar irodalmárok olyan hősök, akik az adott közösség összekovácsolására a magyar irodalmat használják."
Továbbá azt is kifejtette, hogy nem véletlenül választották ezt a mottót a Szent István Művelődési Házban és a Vörösmarty Társaságnál már 11. alkalommal megrendezendő eseménynek. Véleménye szerint a határon túli írók és költők közösségteremtő ereje hihetetlenül nagy, ezek mellett még harcolnak a magyar nyelvért és kultúráért folyamatosan. Az országban akadnak nagyobb volumenű irodalmi találkozók, ahol megjelennek a határon túli irodalom képviselői, de olyan ahol ők vannak a középpontban csak Székesfehérváron kerül megrendezésre.
A három napig tartó rendezvény fontos momentuma lesz az a konferencia, ahol többek között előadást tart L. Simon László, Szakolczay Lajos, Tari István a Délvidékről, Kabdebó Tamás, aki Írországból tér haza az eseményre, továbbá Szabó Ferenc atya, aki a Vatikáni Rádió munkatársa volt, Dupka György és Pomogáts Béla.
A konferencia mellett kerekasztal-beszélgetést is rendeznek az irodalmi folyóiratok határon túli kapcsolatairól. Itt jelen lesz Péntek Imre, a Pannon Tükör főszerkesztője, Ködöböcz Gábor, az Agria főszerkesztője, a Vár Ucca Műhely alkotója Kilián László, rajtuk kívűl Hodossy Gyula író, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke bemutatja a készülőben lévő Vámbéry Alapítvány antológiát is.
A sajtótájékoztatón elmondták, a hogy a rendezvény előestéjén, október 4.-én csángó kulturális estet szerveznek a Szent István Művelődési Házban. A rendezvény bevételét a moldvai csángómagyar oktatási programra fordítják.
Az eseményen fellép Sebestyén Márta népdalénekes, Berecz András mesemondó, trovábbá Nyisztor Ilona moldvai énekes, Csobán Magdolna moldvai hagyományőrző és Kovács Krisztián, a Hajnal akar lenni népdalvetélkedő 2009-es győztese.