Hirdetés

Könyvkritika - Radnóthy Szabolcs: A hullámlovas

|

Így sem szörföztél még, mint ahogy A hullámlovas főszereplője...

Hirdetés

Született alföldi lányként a Tisza meg egy-két nyár alkalmával a Balaton volt a legnagyobb víz, amit életemben láttam - sajnos a szép, kéklő tenger még kimaradt az élmények sorából. Így nem is igazán tudtam, mennyire fogok tudni azonosulni egy könyvvel, aminek a címe A hullámlovas. Szörfözést azt hiszem, legutoljára a Baywach-ban láttam, vagy legalábbis valamelyik tévésorozatban - élőben soha. Őszintén szólva, nem is érdekelt. Ez könyv a fülszöveg alapján azonban jóval többet ígér, mint némi Hawaii-dizsi-napfény, és a hullámlovasunk sem kifejezetten eme vízi sport szeretetéről kíván beszélni nekünk. 

Hirdetés

A szörfözés, a tenger hullámai és felforrósodott homok a talpunk alatt itt sokkal inkább egy olyan motívum, amellyel az ön- és útkeresésről akar mesélni a szerző. A hullámlovas határozottan "elsőkönyv": egy kicsit érződik rajta a tétovaság, de szerencsére sokkal meghatározóbb a lelkesedés és önkifejezés iránti vágy. Valószínűleg a könyv megírása legalább annyira bizonyult terápiás jellegűnek a szerzőnek, mint amennyire magát a művet annak szánta az olvasói számára.

Főszereplőnk egy átlagos magyar irodista, akinek élete annyira monoton és átlagos, hogy már-már szánalmasnak nevezhető - a társadalom egy olyan archetípusát képviseli, amely nagyon is jelen van. Boldogtalan, céltalan, összeroppan a megfelelni vágyás súlya alatt és lövése sincs róla, hogyan is tudná az életét pozitívabb irányba terelni. Amikor úgy tűnik, hogy végleg maga alá temette a kilátástalanság, feláll egy szörfdeszkára: innentől kezdve pedig a történet inkább egy nagyon durva és hosszú hallucinációra hasonlít.

Amikor egy karakter megunja a társadalom agymosó és elnyomó hatásait, akkor az én ízlésem szerint ekkor jön be a képbe Tyler Durden, és megalapítják a Harcosok klubját. Hullámlovasunk nem alapít semmilyen klubot és nem szedi véres cafatokra kis világunkat, viszont hatásos - néha könnyebben, néha nehezebben értelmezhető - metaforákkal tűzdelve követhetjük végig az útját. Ennek az útnak a végén pedig képes lesz elfogadni önmagát, szilárdan kiállni a saját maga mellett, és rájönnie, hogy mire is van igazán szüksége az életben.

A szerző nagyon okosan nem írta túl ezt a könyvet: a történet nem túl hosszú, de nem is igényli, hogy ennél jobban az olvasó szájába rágja az üzenetet. Fogalmazásmódja amolyan "egyszerű és nagyszerű", mondanivalója pedig mindenki számára aktuális - összességében egy érdekes, gyorsan elolvasható műről beszélünk.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.