Hirdetés

Kritika – Cormac McCarthy: Vad lovak

|

Az Út című sikerkönyv szerzőjének legerősebb hangulatú műve, amely garantáltan rabul ejti McCarthy stílusának szerelmeseit.

Hirdetés

Cormac McCarthy munkásságáról szinte minden könyvkedvelő ember hallott már. Ha könyveit nem is olvastuk, láttuk valamelyik regényéből készült filmet. A Nem vénnek való vidék vagy az Út című alkotások biztosan okoztak néhány kellemes órát az igényes filmek kedvelőinek. De akár a címszereplő kötet filmadaptációjával is találkozhattak a mozirajongók. Billy Bob Thornton 2000-ben vitte vászonra McCarthy művét Matt Damon és Pénelopé Cruz főszereplésével.
Bevallom őszintén, hogy a fent említett filmek miatt döntöttem úgy, hogy próbát teszek a Vad lovakkal. Kaptam figyelmeztetést is vele kapcsolatban, hogy csak akkor kezdjek neki, ha eléggé rá vagyok hangolódva az erős hangulatra. Nem volt felesleges a tanács, hiszen egy nagyon erős hangvételű műről van szó.
A történet szerint 1949-et írunk. A főhős John Grady Cole, a tizenhat éves texasi rancher nagyapja halála után nincstelenné válik. Szülei elváltak, anyja eladta a farmot, amit az öreg a semmiből épített fel. John Grady kénytelen szembenézni a felnőtté válás problémáival. Hogy megpróbáljon kezdeni valamit az életével, legjobb barátjával, Rawlinsszal karöltve lóháton indul Mexikóba munkát keresni. Utazásuk során rá kell jönniük, hogy az a világ, amelyben éltek lassan eltűnik, és átveszi a helyét valami más. A határvidéken csatlakozik hozzájuk Blevins, aki nem tűnik többnek tizenhárom évesnél. Ekkor még nem is sejtik, hogy a fiú miatt számtalan keresetlen kalandba keverednek.

A könyv lényegében John Grady Cole felnőtté válását mutatja be. John végig a könyvben, a kalandjai során próbálja megőrizni saját becsületét, emberségét. Igaz McCarthy csak néhány sort szentel John nagyapjának, de érezhető, hogy a fiú nagyon sok tekintetben hasonlít felmenőjére.
A kötet szereplői nem találják helyüket. Az egyre fejlődő világ, ahol egyre inkább a technika veszi át az irányítást, lassan elnyomja a régi farmokat, és a régi eszmék szerint élő embereket. John Grady egy olyan helyet keres, ahol a jól megszokott világ még létezik.
Jómagam ezt a könyvet olvastam elsőnek a szerzőtől, így nagyon szokatlannak tűnt kezdetekben az általa használt írásmód és stílus. A könyvben ugyanis néhány kérdőjel és pont kivételével nem használ írásjeleket. Az első 5-6 oldal elég zötyögősen indult, de aztán egyre inkább magával ragadott a történet. McCarthy erős hangulatára csak rátesznek egy lapáttal a „vesszőtlen konvojok”, amelyek zseniálisan adják vissza a véres és kegyetlen történéseket.

Negatívumot nem tudok említeni a könyvvel kapcsolatban. Minden olyan embernek erősen ajánlott, akik szeretik a gyönyörű leírások és véres események egyvelegét! Egy jó tanács: csak a részletekre odafigyelve, a külvilágot teljesen kizárva érdemes olvasni McCarthy remekművét!

 

9/10

 

A kötetért hálás köszönet a Líra könyveknek!

 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.