Hirdetés

Kritika – Leslie L. Lawrence: A teaültetvény I-II.

|

Újabb baljóslatú kalandokba keveredik a hírhedt rovarbiológus, Leslie L. Lawrence. Most éppen Srí Lanka teaültetvényeit forgatja ki a sarkaikból, miközben igyekszik kinyomozni egy rejtélyes halálesetet.

Hirdetés

 

Lőricz L. László, a Leslie L. Lawrence, és Frank Cockney néven is ismert író, orientalista, műfordító neve fémjelzi ezt a kétrészes könyvet: A teaültetvényt. Mint azt már tőle megszokhattuk, a főszereplő ismét „ő maga”, azaz csak névileg.

Kezdésnek ejtsünk néhány szót a sztoriról, elvégre egy kétkötetes regényben aztán történnek dolgok. Nincs ez másképp A teaültetvényben sem.

Leslie L. Lawrence-t, a neves keletkutatót és rovarbiológust hosszú évek után felkeresi és Srí Lankára küldi egykori professzornője, Miss Cunningham azzal a céllal, hogy juttasson el egy ősi vedda gyűrűt egy bizonyos illetőhöz. A veddák Srí Lanka őslakosai, akik napjainkra igencsak megfogyatkoztak, így az általuk készített gyűrűnek hatalmas muzeális értéke van. Lawrence - bár rosszat sejt – elvállalja a feladatot, hiszen kutatásai miatt – melyek célpontja az őslakos veddák - egyébként is Srí Lankára készül. Igaz, utólagos nyomozásai során kiderül, egykori professzornője hónapokkal találkozásuk előtt meghalt egy balesetben, amitől Leslie hátán égnek is áll szőr, hát még akkor, mikor megcsörren a telefon, s a több hónapos halálból feltámadt Miss Cunningham szólal meg a vonal másik oldalán. Erről a vonalról legyen is ennyi elegendő, egyelőre ne lőjünk le egy poént sem.

Leslie tehát elindul a szigetországba, amit egyébként épp lázadások sújtanak, mert bár a veddák az őslakók, ma már a szingalézek és a tamilok „uralkodnak” Srí Lankán, ők pedig nem különösebben kedvelik egymást. Hősünk végül bejut az országba, s a Regency hotel éttermében találkozik kísérőjével, Gunaszena professzorral. Ám a „találkozások sora” még csak most kezdődik, hiszen ugyanitt ütköznek bele Dines Dzsajaszundara teaültetvényesbe, s díszes társaságába. A „díszes” itt egyáltalán nem túlzás, hiszen akad az emberek között fegyverkereskedő, dobozgyáros, sakkmester, teakereskedő, szállítmányozó, ingatlanügynök és még jó pár érdekes alak. A találkozás végeredménye az lesz, hogy Mr. Dzsajaszundara meghívja Lawrence-t és kísérőjét a hegyekbe, a teaültetvénye mellett található szállodájába. Leslie és Gunaszena kis késéssel el is indulnak, sőt, útközben csatlakozik hozzájuk egy vedda – aki őseinek szellemét keresi - és egy rejtélyes szépség, akivel főszereplőnk szokás szerint intim kapcsolatba kerül. Kisebb-nagyobb viszontagságuk után végül el is érnek Dzsajaszundara hoteljébe, bár később mind azt kívánják, bár ne tették volna. Eltűnik a vedda, a vendégek pedig egymás után szenderülnek jobblétre. Senki sem az, akinek valójában vallja magát, illetve mégis, bár… no de elég is ennyi a spoilerekből és a történetből, itt az ideje, hogy elemezzünk egy kicsit!

Az író újra nagyot alkotott: részletesen bemutatott helyszínek, még részletesebben ábrázolt karakterek és gyilkos cselszövések teszik színessé a regényt. Szándékosan nem szedem szét a két kötetet, hiszen annyira egymásba kapcsolódnak, hogy nem láttam értelmét külön említeni őket. Ami annak idején Lőrincz L. László regényeiben elvarázsolt, azt örömömre A teaültetvényben is felfedeztem: a hihetetlenül kusza cselekményszálak a mű végére összeérnek, s ami az elején úgy tűnt, hogy semmiképp sem illik bele a képbe, az végül mégis a maga helyére kerül, s tökéletesen kiegészíti a végkifejletet.

Egy negatívum erejéig mégiscsak el kell határolnom az első részt a másodiktól: míg a második kötetben a komikum remek elosztásra került, addig az első részben csak az utolsó oldalak nevezhetőek igazán humorosnak. Mintha a szerző még inkább fel akarta volna kelteni az érdeklődést a történet második fele iránt, így picit erőltetettnek hat a dolog.

A másik negatívum, hogy érzésem szerint Lawrence kicsit elhúzta a végkifejletet. Ez alapjaiban véve nem lenne akkora gond, hiszen egy ilyen húzással csak még inkább felpaprikázzuk az olvasót, de jelen esetben a szerző talán kissé eltúlozta a dolgot.

 

Lawrence hozza a már megszokott formáját: borzongatóan izgalmas krimit írt, mely bővelkedik humorban, gyilkosságokban és meglepetésekben, ám most egy picit talán hosszúra nyújtotta a dolgot, de a végeredmény mindenképpen kielégítő.

 

Értékelés:

8/10

 

A két kötet 2010-ben került kiadásra, s a Libri kínálatában megtalálható, nekik köszönet a kötetekért!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.