A szóban forgó kötet nem más, mint a korai könyvnyomdászat egyik legrégebbi fénypontja, az 1493-ban nyomtatott Nürnbergi Krónika egy példánya. Az igen kopott könyvre egy könyvkereskedő talált rá, amikor pénzt gyűjtöttek a helyi múzeumnak. Egy férfi vitte be a könyvet mondván, hogy több évtizede a padlásán porosodik.
Ken Sanders könyvkereskedő közzé teszi a ritka kötetet Salt Lake Citybeli boltjában. Sanders eképp nyilatkozott az üggyel kapcsolatban: "Sok ritka mormon könyvre és más kincsekre is rá lehet itt bukkanni, de azt nem várja az ember, hogy egy öt évszázados könyv, a világ egyik legrégebbi nyomtatott könyve kerül az útjába Sandyben, Utahban"
John Windle antikvárius szerint a könyv jelenlegi értéke olyan ötvenezer dollár (kilencmillió forint) környékén mozog, de csak azért mert elég kopott állapotban van és a lapok kétharmada hiányzik. Ha teljesen ép állapotban lenne, akár egymillió dollárt (182 millió forint) is megérne.
A Sandyben előkerült példány a Nürnbergi Krónika német nyelvű változata. A világtörténelmet a bibliai időktől feldolgozó könyvet Hartmann Schedel (1440–1514) német orvos, polihisztor és történetíró szerezte, és Anton Koberger nyomdájában készült. A kor legjelesebb művészeinek rajzait vették alapul a benne található fametszetekhez. A metszetek egy részét feltehetően a fiatal Albrecht Dürer és mestere, Michael Wolgemut készítette.
A kötet eredetileg 1800 példányban készült el és napjainkban is több száz példánya található meg a piacon, így ez a könyv az egyik leggyakoribb XV. Századbeli kötet. A latin nyelvű krónikából Magyarországon 23-at, a német változatból 22-őt őriznek.