Válassz egy oldalt!
A Polgárháború 2006-ban vette kezdetét. Ekkor jelent meg Mark Millar képregénye, aki nem mellesleg a Kick-Ass megalkotója is egyben. Ő és Steve McNiven képregény rajzoló szakította kétfelé a hősök világát. A történet egy fiatal és tapasztalatlan szuperhős csapattal kezdődik, akik az Új Harcosok nevet viselik és saját valóság showjukat forgatják a Connecticut-i Stamford városában. A műsor szokásos részeként, a hősök felkutatnak egy csapatnyi szuper bűnözőt, akik a külvárosban rejtőzködnek. Az ezt követő harc során az egyik gonosztevőt neki hajítják egy busznak, ami a közeli általános iskola mellett parkol. A kérdéses rosszfiú a Nitro névre hallgat, és az emberi bombaként vált ismerté, melyet ezúttal sem hazudtol meg. Felrobbantja saját magát, amellyel az egész iskolát is elpusztítja és rengeteg tanuló és arra járó városlakó életét veszi el ezáltal. A Marvel Univerzum hősei megpróbálják feltakarítani a károkat és politikailag is rendbe tenni a helyzetet, de az Egyesült Államok kormányának ez volt az utolsó csepp a pohárban. Ideje volt változtatni, ezért létrehozták a Szuperhős Regisztrációs Törvényt. Ez a dokumentum kimondta, hogy minden olyan személynek, aki szuper képességekkel rendelkezik, köteles a kormány ügynökévé válnia, ha pedig nem tesz így, akkor vagy bebörtönzik, vagy pedig elveszik minden erejét. Az ügynökké válás egy kiképzéssel jár, amit a szuperhős társadalom legjobbjai vezetnek. Ezt követően a hősöknek csatlakoznia kell a “Kezdeményezéshez”, ami egy országos program, és az a lényege, hogy minden állam saját szuperhős csapattal rendelkezzen. Ezeken kívül természetesen mindenkinek fel kell fednie a valódi kilétét a kormány előtt.
Ahogyan azt képzelhetitek, nem mindenkinek volt ínyére, hogy az USA szolgálatába álljon, és meglepő módon az egyik leghazafisabb hős, Amerika Kapitány állt a törvény ellen lázadók élére. Úgy gondolták, hogy a határozat egyenlő a kormány hatalmának visszaélésével és a szuperhősök jogainak megsértésével. A tiltakozás jegyében a Kapitány összegyűjtötte azokat a főként utcai hősöket, akik egyet értettek vele. Így állt mellé a Megtorló, Herkules, Pókember és még sokan mások. Az érme másik oldalán Tony Stark támogatta a Szuperhős Regisztrációs Törvényt. Szerinte ez volt a szükségszerű lépés annak érdekében, hogy megakadályozzanak egy potenciális háborút a hősök és a gonosztevők között, valamint ezáltal számon tudják tartani, hogy ki milyen károkat okoz a bevetései során. Stark mellé rengeteg nagy név csatlakozott a Marvel Univerzumból, köztük a világ nagy elméi is, úgy mint Reed Richards, vagyis Mr. Fantasztikus a Fantasztikus négyesből és Hank Pym, azaz Ant-Man. Ahogyan megalakult a két oldal, a hősök két serege vérre menő küzdelmeket vívott egymással, amelyek rengeteg áldozatot és szívfájdalmat hagytak maguk után.
Ha harc, hát legyen harc!
A Polgárháború az egész Marvel Univerzumra nagy hatással volt, de talán Pókember az aki leginkább megsínylette az eseményeket. Ez persze érdekes helyzetbe kényszeríti a Filmes Univerzumot, hiszen a falmászó hiába kulcs figurája a történetnek, a Marvel Stúdió nem használhatja fel a karaktert. A legújabb pletykák szerint azonban a Sony hajlandóságot mutat Pókember megosztására, de valószínűtlennek tűnik, hogy az Amerika Kapitány 3 megjelenéséig ebből bármit is érzékeljünk. A Polgárháborúról szóló képregényben Pókember először Tony Stark mellé áll és az állam ügynökeként kezd el dolgozni. A gondok ott kezdődtek, amikor egy sajtó tájékoztatón le kellett lepleznie kilétét és tudatta a világgal, hogy az állarc mögött Peter Parker bújik meg. Ez természetesen elképesztően rossz döntésnek bizonyul, hiszen innentől kezdve minden ellensége a nyomába eredt, ráadásul az állását is elveszítette, végül pedig Stark és a törvény ellen fordult ő maga is. A későbbiekben egyébként a világ ismét elfelejti Pókember kilétét, köszönhetően Dr. Strange és Reed Richards közösen alkotott eszközének, amivel ez lehetővé válik, mert hát mégis csak képregényekről beszélünk.
Miközben ezek az események zajlanak, a Kapitány és társasága sem restek. Tovább próbálnak küzdeni a bűnözők ellen, miközben Vasember támogatói is üldözik őket. A két oldal megkezdi a háborút, melyben Vasember nemcsak egy Thor klónt vet be, hanem olyan szuper gonoszokat is a regisztrálatlan hősök ellen küld, akiket nanogépekkel irányít. Itt kezdett igazán morálisan is elhatárolódni a két oldal, ahol Vasember csapata tűnt gonosznak, és a Kapitány emberei az igazi hősöknek. Sajnálatos módon a képregény ilyen módon mutatta be a háborút, ahelyett, hogy valamivel pártatlanabb maradt volna az oldalakat tekintve és inkább az olvasóra hagyta volna a választást a két csapat között. Végül, az utolsó csata során, ami New York utcáin zajlott, Amerika Kapitány ráébredt, hogy hiába veri halálra Vasembert, a kormány döntése akkor sem fog megváltozni és inkább átadta magát a hatóságoknak. A Kapitány megadása vezetett el aztán a halálát feldolgozó történethez, melyben Steve Rogers-t kivégzik és a Tél Katonája, azaz Bucky Barnes veszi át a helyét. Steve-et azóta egyébként már visszahozták, mivel egy olyan golyóval lőtték le amit a Vörös Koponya készített és éppen ilyen célt szolgál, mert hát tudjátok, mégis csak képregényekről beszélünk még mindíg.
A Polgárháború története két különböző és nagyon érdekes aspektusát mutatta be a hősök életének. Az egyik oldal tagjai hírességekként élhettek, elfogadva a Regisztrációs Törvényt, fizetésért hősködve és megfelelő kiképzést kapva. A másik oldalon pedig olyan hősök álltak, akiknek bujkálniuk kellett és úgy végezniük személyes küldetésüket, hogy közben egy lépéssel mindig Tony Stark és Bosszúállói előtt kellett maradniuk. A kezdeti felállás azonban hamar szétesett amint Norman Osborn kihasználta a szituációt és leváltatta Starkot a S.H.I.E.L.D. Igazgatói pozíciójából, a Regisztrációs Törvény pedig hatályát veszítette.
Polgárháború a kedvenc mozidban
Nyilvánvalóan rengeteg változtatáson kell keresztül mennie a képregénybeli Polgárháború történetének mire a nagyvászonra kerülhet, de a Marvel Stúdió most ismét egy eddig még érintetlen anyaghoz nyúlhat. Jelenleg egy olyan filmes univerzum áll a rendelkezésünkre, amiben nyoma sincs a mutánsoknak, Pókembernek vagy az eltitkolt személyiségeknek úgy egyáltalán. Pillanatnyilag mindenki tisztában van vele, hogy kicsoda valójában Amerika Kapitány, Vasember és Hulk, szóval szükség lenne olyan karakterekre, akik valóban félthetik a személyazonosságukat. A középpontba egyértelműen azok a hősök kerülhetnek, akik most egy S.H.I.E.L.D. nélküli világban próbálnak tovább élni. Az Amerika Kapitány: A tél katonája végén látható bírósági jelenet akár már a Regisztrációs Törvény előszele is lehet, amiben Fekete Özvegyet vonják kérdőre a film alatt történtek miatt és a Bosszúállókkal való ismeretsége kapcsán. A kormány félelme a kontrollálatlan hősöktől, és a Bosszúállók: Ultron kora potenciális eseményei könnyedén a Polgárháború megkezdéséhez felé vezethetik a filmes univerzumot is.
A Polgárháború egyértelműen a legmegosztóbb crossover az elmúlt évtizedben a mainstream képregények világában, de vitathatatlanul az egyik legnagyobb is egyben. Rengeteg súlyos, valós problémát vet fel a szuperhősök világában. Lassacskán az is ki fog derülni, hogy a Marvel Stúdió miként kívánja adaptálni a történetet az Amerika Kapitány 3-ban, és nem kizárt, hogy ez lehet a következő nagy dobásuk.
Forrás: Collider