A profi, extrém kinézetű csúcs-ragadozó Stan Winston fejéből pattant ki, majd James Cameron segédletével a mai kinézetére csiszolták kinézetét, megkapta a híres alsó álkapcsokat, ám kezdetben nem az általunk is ismert karaktereivel került terítékre.
Kezdetben Winston úgy képzelte el teremtményét, mint egy kutyafejű, egyszemű, hosszú nyakú szörnyet, s ezen ötlete már a megvalósítás előtt elvetődött, hiszen a dzsungel környezetébe nem illet bele az effajta ragadozó, így 8 hónap megfeszített munkáját követően Winston előhozakodott az utánozhatatlan, befutó Predator külalakjával.
A letisztult, véglegesített ragadozó jelmezébe Jean-Claud Van Damme-ot operálták be, s pár napos próbálgatást, kamerázást, vacilálást követően arra jutottak, hogy szépen fogalmazva idétlenül áll rajta a maskara. Winston korábbról ismert egy másik fiatalembert is, aki szintén tehetséges volt, így felkérte Kevin Peter Hall-t a Predator szerepére. Van Damme után Hall-ra rendkívül reálisan passzolt a jelmez, pár apróbb finomítás után előttük állt egy valódi gyilkológép. Ami pedig ezután következett, az szinte történelem. A legendás fajtából.
Ragadozó (1987) - Egy kultusz születése
Dutch Schafer őrnagy a Föld legképzettebb katonái közé tartozott. Egy profi kommandó élén a dél-amerikai dzsungel mélyébe menetel, hogy rövid idő alatt eltűnt bajtársaik nyomára akadjanak, majd sérülés nélkül helyezzék őket biztonságba. Néhán megnyúzott és felakasztott emberi test után nyilvánvalóvá válik: ez nem mentőakció lesz, sokkalta inkább túlélés egy ismeretlen terepen, ismeretlen de halálos ellenféllel szemben. Dutch-nak és csapatának a rémálmaiknál is rosszabb ragadozóval kell farkasszemet nézniük: csúcstechnikával felvértezett, láthatatlanná váló, rendkívüli harciképessű vérszomjas lénnyel, aki csak a vadászat érdekében játszik velük. A játék pedig halálig tart...
Személy szerint lelkesen követtem figyelemmel a Ragadozó rendezőjének, John McTiernan-nak minden mozzanatát, hiszen a Drágán add az életed, és a 13. harcos mellett számos kultuszfilmet sikerült szereznie, a legnagyobb lőporos hordó mégis a 87-es évjáratú alkotása lett. Stílusát tekintve a Ragadozó egy szimpla akció-horror lenne, viszont a megfelelő helyeken és időben alkalmazott jelenetek, effektek, valamint a főszereplő lény jelenléte elvonatkoztat a beskatulyázástól. A rendező folyamatosan adagolja felénk a félelmet keltő részleteket, a legelső gerinc-kitépéstől kezdve az elhaló sikolyokon át a Ragadozó kísérteties hangjáig bezárólag.
Nincs ez másképp az emberi oldalon sem, Arnold Schwarzenegger talán a legmegfelelőbb választás volt Dutch Schafer szerepére, hitelesen hozta a kötelező badass karaktert, aki kifejlett érzékei és képességei segítségével bármit képes túlélni. A filmművészet egyik legemlékezetesebb összecsapásának tekinthetjük a Ragadozó végén egymásnak feszülő Dutch vs. Predator párbajt, s míg előbbi botokkal meg kövekkel száll harcba, utóbbi csúcsfegyverekkel teszi ugyanezt. A végkimenetel közismert, megteremtődött egy kultusz.
Ragadozó 2 (1990) - Felmelegítve is (fél)siker
A Los Angeles-i rendőrség munkája cseppet sem könnyű. Kevés emberrel kénytelenek felvenni a kesztyűt a helyi mafia ellen, Mike Harrigan (Danny Glover) hadnaggyal az élen. Megfogyatkozott számú csapatuk nem sokáig tartana már ki, ám egy csoda folytán valaki sorra gyilkolja a mafia képviselőit. Az ismeretlen idegen rendkívüli precizitással és kegyetlenséggel végez velük, munkája végeztével azonban a rendőrség emberei ellen fordul. Harrigan célja mindennél jobban az, hogy megakadályozza a lényt bármi áron, különben Los Angeles utcáni mészárlás veszi kezdetét...
Furcsa helyszínt választott Stephen Hopkins (McTiernan filmjének középpontjául, hiszen a dzsungel után a nagyváros elég éles váltásnak tekinthető. A másik hatalmas fejtörőt az adta, hogy a készítők hogyan folytassanak egy teljesen lezárt sztrorit? Végül arra a megoldásra jutottak, hogy a ragadozók meghatározott időnkénti visszatérését veszik alapul, teljesen elfordulva az első epizód szereplőitól, történéseitől.
Az elődhöz képest Predator barátunk is megkapta a 2.0-ás verziót: új fegyverekkel szerelték fel őgyilkosát, ilyen a hajítólándzsa, a szorító-háló, valamint egy lemezszerű tárgy, ami bármit kettészel egy pillanat lefolyása alatt. A rendező meglátása az lehetett, hogy minnél többet adjunk a közönségkedvenc dolgokból: több mészárlás, több fegyver, ügyesebb trükkök, több minden. Predator barátunk felveszi ellenfelei beszédeit, és a megfelelő időben visszajátssza, nem egyesével, sokkalta inkább tömegesen vadássza le zsákmányait, mozgékonyabb, és masszívabb is 87-es társával ellentétben. Danny Glover figurája talán nem éppen egy kidolgozott felsőtestű Schwarzenegger típus, de vehemenciáját és kitartását tekintve joggal veheti fel a küzdelmet a ragadozóval.
Alien vs. Predator 1-2 (2004, 2007) - Egy másik faj ellen
Kötelességemnek tartom megemlíteni Predator fronton azt a két produktumot is, amelyben nem egyedüli, hanem társ-főszereplők. Ez az Alien vs. Predator, amelyben nem elégszenek meg az emberek elleni harccal, hanem növelve a fokozatot, egy másik idegen faj ellen is helyt kell állniuk. A történetek alapja az 1989-es Alien vs. Predator könyv, amelyben szembenállították a két különböző fejből kipattant karaktert. A remek fogadtatás és üdvrivalgás nem is maradt el, összesen 172 millió dollárt hozott a kasszára, amely a Predator és Alien filmeket tekintve rekordnak számít. A kritikusok azonban nem gondolták sikeresnek, sőt, úgy alapjában véve jónak sem, a legjobb kritikák is 29%-al illeték a 100-ból.
Az első rész közönségsikere után az Alien vs. Predator 2 talán a kritikusok szerint még egy szintet lejjebb esett, gyatrább pontszámok is születtek, bár nem minden filmes orgánum temette a föld alá, voltak magasztaló vélemények is. Annyi bizonyos, hogy itt születik meg az első hibrid mutáció, a Predalien. A hozzáállás minden rajongó személyében más, van aki a kulisszafilmek megcsúfolásának tartja az Alien vs. Predator filmeket (a Predalien-t meg főképp), van aki pedig piedesztálra emeli, az egekig magasztalja. S hogy mit hoz a jövő? Talán elég a hype egy harmadik közös szereplésre is...
Ez lett volna hát a Predátorok eddigi történelme, biztosak lehetünk benne, hogy Antal Nimród alkotása után is találkozhatunk velük, már csak azért is, mert Rodriguez-ék tervezik a Predators 2-őt... Holnap újabb reklámhadjárattal jelentkezünk, holnapután pedig exkluzív, részletes kritika várható! Jó szórakozást!