Most, hogy bemutatásra került Colleen Hoover Velünk véget ér című sikerkönyvének filmváltozata, úgy gondoltuk, időszerű összednünk pár olyan könyvet, aminek szintén az lett a sorsa, hogy mozgókép készült belőle. Az alábbi könyvek némelyike már magyarul is forgalomba került (vagy hamarosan fog), néhány cím pedig csak angolul elérhető. A filmek/sorozatok maguk viszont ha Amerikában is, de még idén mozikba (avagy streamingre) kerülnek. Jó szemezgetést!
Hernan Diaz: Bizalom
Diaz Bizalom című könyvéből nem más, mint Todd Haynes (Egy botrány részletei, Sötét vizeken, Carol) fog az HBO számára tévésorozatot rendezni, mégpedig Kate Winslet főszereplésével. Winslet már egészen otthonosan mozog az HBO-sorozatok területén és amit eddig a nevéhez köthetünk, annak igencsak nívós eredménye lett (lásd: Easttowni rejtélyek), Haynes-ben pedig szintén bízhatunk, hogy sajátos érzékenységét, stílusát ugyanúgy átadja. A regény egy többrétű mű az 1920-as évek Wall Streetjéről, arisztokratákról és pénzügyi manőverekről, a hatalomról és mindenről, ami ezek mögött lakozik. Ha a téma maga nem is feltétlen tűnhet mindenki számára érdekesnek, bizonyos vagyok abban, hogy a szerkezet, az elbeszélésmód és Winslet játéka magába rántja azt is, aki esetlegesen közömbösnek tetszik.
Gregory Maguire: A boszorkány
Mindenki ismerheti L. Frank Baum örök érvényű klasszikusát - ha a könyvet nem is, az abból készült 1939-es filmet mindenképpen. Az Óz, a csodák csodája történetét Maguire még 1995-ben dolgozta át és helyezte a fókuszt más pontokra. Így A boszorkány című regény a Nyugati Boszorkány kvázi eredettörténetét meséli el, bemutatva ennek a fantasztikus, színes-szagos világnak egy olyan oldalát, ami a klasszikus meséből nem tűnhetett fel. Osztálykülönbségek, egyenjogúságért való küzdelem és elnyomás - ezek a címszavai ennek a könyvnek. Megismerhetjük azt, hogy miként válhatott a kezdetben jószándékú boszorkány azzá a vérszomjas, őrülten kacagó vénasszonnyá, aki aztán megkeseríti Dorothy és barátai életét. Nem tűnik ennyiből túlságosan izgalmasnak és eredetinek, viszont a regény fogadtatása meglepően pozitív volt annak idején. Nos, ebből a könyvből első körben egy Broadway-adaptáció készült és a mozgóképes verzió azt fogja alapul venni. A rendezést pedig Jon M. Chu (In the Heights - New York peremén, Kőgazdag ázsiaiak) vállalta magára.
Elin Hilderbrand: A tökéletes pár
Hilderbrand könyve egy tökéletesnek látszó pár tökéletesnek ígérkező esküvőjének romba dőléséről szól - ugyanis a ceremónia reggelén a menyasszony tanúját holtan találják. A nyomozás beindul és ahogyan az lenni szokott, szép lassan kiderülni látszik, hogy olyan bizony nincsen, hogy tökéletes pár. A könyv minisorozat formájában fog formát ölteni és nem kisebb nevek kaptak benne szerepet, mint Nicole Kidman, Dakota Fanning, illetve Liev Schreiber. A hat epizódot Susanne Bier rendezte - tőle láthattuk többek között a felemás megítélésű Tudhattad volna című drámasorozatot is Hugh Grant és szintén Nicole Kidman főszereplésével.
Robert Harris: Conclave
Robert Harris (aki többek között a München, illetve a Szellemíró című Polanski-filmet is írta) arról mesél, hogy mi történhet egy pápaválasztás "kulisszái" mögött és elmesél nekünk egy összeesküvésekkel és titkokkal szegélyezett választási ceremóniát, melyben hősünknek kell kisilabizálnia azt, hogy mégis mi legyen a helyes döntés. Edward Berger rendező Ralph Fiennes, John Lithgow és Stanley Tucci főszereplésével rendezett ebből a könyvből filmet - ilyen szereposztással merjük remélni, hogy izgalmas lesz alámerülni ebben a máig titokzatosnak ható világban.
Antony Penrose: The Lives of Lee Miller
Már maga az alany is rendkívüli érdekességgel bír: a hetvenéves korában elhunyt Lee Millerről szól, aki modellből lett háborús fotós a második világháború idején a Vogue magazinnál. Már ebből az egy mondatból kiviláglik, mennyire izgalmas lehet a pályája egy ilyen embernek, a film pedig Penrose életrajzi könyvét alapul véve ezt remélhetőleg megfelelően fogja abszolválni. A címszereplő Lee Millert Kate Winslet fogja életre kelteni, így a minőség részben már garantált, a rendezői székbe pedig Ellen Kuras ült. Neki lehet, hogy kell még bizonyítania, eddig leginkább operatőrként (Egy sorozatgyilkos nyara) dolgozott, valamint olyan tévésérozatok rendezőjeként, mint a The Terminal List, vagy A 22-es csapdája.
Rachel Yoder: Nightbitch
A regény egy családanyáról szól, aki egyik nap arra lesz figyelmes, hogy testén elváltozások furcsa nyomait találja. Szép lassan világossá válik számára az, hogy kutyává kezd el átváltozni, így élete teljesen felfordul. Mindeközben könyvtárba járva próbálja meglelni az ellenszert és rábukkan egy csoport nőre, akik pedig egy marketing átverés áldozatai lettek. Yoder szürreális alapötlettel rendelkező regényéből Marianne Heller készített filmet Amy Adams főszereplésével. Eredetileg a Hulura érkezett volna kizárólag, de a tesztvetítések olyan jól sikerültek, hogy megkapja a mozis forgalmazást is.
Amy Liptrot: The Outrun
A történet Amy-ről szól, aki, miután több évet élt Londonban, úgy határoz, hogy visszatér szülőföldjére, szembenézni saját magával és saját, problémákkal teli életével. Liptrot könyve az alapkoncepció alapján a természetközeliség gyógyító mibenlétét domborítja ki, ezt pedig remélhetőleg majd a film is megkísérli majd abszolválni. Nora Fingscheidt (Kontroll nélkül) került a rendezői székbe, a főszereplőt pedig az a Saoirse Ronan alakítja, aki már megannyiszor bizonyította rátermettségét. Legyen szó akár nagyszájú tinilányról (Lady Bird), akár csendes, profi bérgyilkosról (Hanna).
Peter Brown: A vad robot
Természet és technológia kapcsolódásáról, találkozásáról szól Peter Brown könyve, amely egy távoli, vad szigeten tengődő robot történetét meséli el. A Roz nevű robot lassan összebarátkozik környezetének élővilágával és ellesi mindazokat a trükköket, amelyek a túléléshez elengedhetetlenek. Egy ponton túl azonban elkezd felszínre törni Roz sötétebb múltja, amely nyilvánvalóan kevésbé természetbarát. Chris Sanders, a Lilo és Stitch rendezője adaptálja mozgóképre Brown meséjét, így lehet arra számítani, hogy egy szívet melengető, kedves történetet látunk majd. Nem semmi a szinkronszínészek csapata sem: Lupita Nyong'o, Pedro Pascal, Bill Nighy, illetve Ving Rhames is kölcsönözték orgánumukat a filmhez.
Colson Whitehead: A Nickel-fiúk
Két intézetis fiú áll a középpontjában Whitehead könyvének. Két afroamerikai fiú, akik próbálják túlélni a nevelőotthonok megannyi terrorját, próbálnak felnőni és próbálnak egymás barátságából erőt meríteni. Whitehead egy másik könyvéből készült korábban minisorozat (ez volt a Földalatti vasút, melyet Barry Jenkins rendezett), most A Nickel-fiúk a soros. RaMell Ross vállalta magára a feladatot, ő eddig egy nagyjátékfilmet (Hale County This Morning, This Evening), egy rövidfilmet (Easter Snap) és egy tévésorozatot (Independent Lens) rendezett. Nem ismert név, de az eddigi munkái alapján az afroamerikai közeggel sokat foglalkozik, remélhetőleg képes lesz átültetni Whitehead erőteljes prózáját a nagyvászonra.
Stephen King: A majom
Bevallom, ez némileg kakukktojás, mert egyrészt ez egy novella, amiből nagyjátékfilm készül, másrészt ez nem idén fog kijönni, hanem majd csak 2025 februárjában. Viszont érdemesnek tartottam arra, hogy felkerüljön a listára, hiszen az az Osgood Perkins rendezi, aki jelenleg a Longlegs című horrorral ha meg is osztja a közönséget, de egészen nagyot megy anyagilag. A történet annyi, hogy egy ikerpár megtalálja édesapjuk régi játékmajmát a padláson, de ekkor gyilkosságsorozat veszi kezdetét. A horrornovellát a rendező állítása szerint inkább humorosabb formában fogja majd megfilmesíteni (de feltételezem, nem kell attól tartani, hogy esetleg vérszegény adaptációval lesz dolgunk.) Theo James, Tatiana Maslany és Elijah Wood is feltűnik majd a filmben.