James McAvoy napjaink egyik legtehetségesebb színésze, aki még csak idén töltötte be a 45-öt, szóval rengeteg lehetősége lesz még tovább színesíteni a már így is gazdag filmográfiáját, és bezsebelni néhány díjat a már meglévő BAFTA-szobor mellé. McAvoy magabiztosan mozog a franchise-ok világában (elég csak az X-Men filmek Charles Xavier professzorára vagy a Narnia Krónikái Mr. Tumnusára gondolni), de előszeretettel kísérletezik is (Danny Boyle Transza, Timur Bekmambetov Wantedje vagy éppen M. Night Shyamalan Széttörvéje remek példák erre).
Sőt, az utóbbiaktól, a különleges projektektől hemzseg a színész portfóliója: van, hogy csak a hangját adja, akad több filmen átívelő történet és olyan is, amikor egy tucat karaktert játszik el. Ezek közül a nem mindennapi vállalások közül választottunk most ki ötöt McAvoy legújabb filmje, a Szádra ne vedd! kapcsán, amely egy dán alkotás, a Speak No Evil amerikai remake-je és az előzetesek alapján McAvoy a frászt hozza ránk benne. Az alábbi összeállításra is igaz ez, de itt inkább azzal teszi ezt a tehetséges színész, hogy milyen elképesztően változatos szerepekben láthatjuk, hallhatjuk.
Egy szerelem története: A férfi (2013) / A nő (2013) / Ők (2014)
Ritkán fordul elő az, hogy egy történetet rövid időn belül több részletben mutatnak be a mozikban, mostanság Kevin Costner próbálkozott csak ezzel a Horizonttal. Ned Benson (The Greatest Hits) azonban nem kisebb bravúrt hajtott végre a The Weinstein Company, a Division Films és a Myriad Pictures támogatásával, mint hogy a The Disappearance of Eleanor Rigby-t három fejezetben küldte a filmszínházakba. A trilógia az Egy szerelem története: A férfival és az Egy szerelem története: A nővel kezdődött 2013-ban: az egyik egy férfi, a másik egy nő szemszögéből mesélte el egy pár történtét, akik megpróbálják helyrehozni az egykori életüket és szerelmüket, és összeszedni a múlt darabjait - a címszereplőket James McAvoy és Jessica Chastain (Zero Dark Thirty, Elit játszma) formálták meg, hogy egy évvel később az Egy szerelem története: Őkben ismerjük meg a konklúziót.
Széttörve (2016) / Üveg (2019)
Sok színész számára az is nagy kihívást jelent, hogy egyetlen szerepet hitelesen adjanak elő, McAvoy viszont két filmben is bizonyította ugyanazon rendező, M. Night Shyamalan keze alatt, hogy akkor sem esik kétségbe, ha egy olyan figurát kell hoznia, akinek több mint egy tucat személyisége van. A sebezhetetlent folytató Széttörve, és az azt továbbszövő Üveg mindösszesen kétórás játékidőben mutatták meg, hogy McAvoy képességei milyen széles skálán mozognak, miközben megformálta Dennis-t, Patriciát, a Bestiát, Barry-t, Orwell-t, Jade-et, Hedwiget és még egy rakás ént, ezzel a teljesítménnyel pedig olyan nagy nevű társakrólt tudta elterelni a figyelmet, mint Bruce Willis és Samuel L. Jackson. Érdemes megjegyezni, hogy a színészt általában megszólaltató Hevér Gábornak sem volt könnyű dolga a magyar szinkronos verzióval, hogy lépést tudjon tartani külföldi kollégájával, és bár a végeredményt nem érheti panasz, eredeti nyelven üt igazán.
Az én fiam (2021)
Rengetegszer előfordult már, hogy egy színész improvizációja bennmaradt a filmben, de olyan ritkán, hogy az egész a rögtönzésre épül. Márpedig Christian Carion 2017-es filmje és annak 2021-es amerikai feldolgozása, a szintén Carion által rendezett Az én fiam pontosan erre a koncepcióra épül. McAvoy nem kapott szkriptet, hanem a többi forgatókönyvvel ellátott karakter viselkedéséből és megszólalásaiból következtetve kellett felvennie a fonalat és felgyöngyölítenie egy túszejtéses ügyet, amelynek keretében egy apa elszántan keresi a fiát. A színész feladata tehát a teljes improvizálás volt, ami nem kis kihívás egy krimi-thriller esetében, és annak ellenére, hogy a filmet nem tartják emlékezetesnek a kritikák, a koncepció és McAvoy teljesítménye miatt megérdemel egy esélyt.
Twelve Minutes (2021)
Számos hollywoodi színész van, aki hangjával, arcával vagy mindkettővel felbukkan egy-egy videojátékban, McAvoy sem kivétel. Ő az Annapurna Interactive 2021-es különlegességében, a Twelve Minutesben szólaltatja meg a főszereplőt egy interaktív thriller keretében. A középpontban egy időhurokban ragadt férfi áll, aki ugyanazt a napot éli át újra és újra, eközben pedig megpróbálja felgöngyölíteni az őt és a feleségét övező rejtélyek hátterét. A nejét ráadásul szintén egy ismert színésznő szinkronizálja, méghozzá Daisy Ridley (Star Wars filmek, Halál a Níluson). A Luis Antonio által fejlesztett, az Idétlen időkig című klasszikust idéző alkotásban részleteiben megbújik Alfred Hitchcock és Stanley Kubrick hangulata is, az irányításához pedig nem kell gamernek lenni, szóval ha még egyetlen videojátékkal sem volt dolgod, akkor is meleg szívven ajánljuk a kipróbálását. Ha van Netflix előfizetésetek, a platformon keresztül további költségek nélkül játszhatjátok.
The Sandman podcast (2020-2022)
Neil Gaiman egyik, ha nem a legnagyobb hatású alkotása a Sandman, amelyből a Netflix készített egy nagy sikerű élőszereplős változatot, ugyanakkor nem ez az egyetlen adaptáció belőle. 2020 és 2022 között futott egy hatvan epizódot számláló podcastsorozat, amelynek narrátora maga Gaiman volt, a szereplőgárdát pedig olyan színészek alkották, mint Andy Serkis, Michael Sheen, Riz Ahmed, Taron Egerton, Kat Dennings és természetesen cikkünk alanya, James McAvoy, aki a főszereplőnek, Morpheusnak adta a hangját. A művészek előadásához sokat hozzátesz a filmes hangzásvilág, valamint a podcast eredeti zenéje, amit az Oscar-díjas James Hannigan kifejezetten ehhez a projekthez szerzett. A többszörösen díjnyertes Dirk Maggs által adaptált és rendezett végeredmény meghallgatható az Audible-ön keresztül, amit az új tagok ingyen megtehetnek.