Hirdetés

7 film, ami segíthet megérteni a foci jelentőségét

|

Tematikus listánk a foci Eb elé. 

Hirdetés

Ma Spanyolország és Anglia csap össze a foci Eb fináléjában, és ahogy a Super Bowl kapcsán, úgy most is igyekeztünk összeszedni néhány olyan filmet, amivel a rajongók hangolhatnak a döntőre, a kívülállók pedig megérthetik, hogy miért érdemes követni az adott sportágat. 

A foci Eb kapcsán olyan filmeket listázunk, amelyek a játék különböző aspektusait mutatják be: az érzelmeket, a történelmi jelentőséget, s azt, hogyan (vagyis hogyan ne) vezessünk egy csapatot. 

Hirdetés

A kapus félelme tizenegyesnél (1972)

Ha már hamarosan a Budapesti Klasszikus Film Maraton programjának keretén belül hazánkba látogat Wim Wenders, érdemes lehet bepótolni néhány korábbi filmjét. Például jelen témánkhoz kapcsolódva a Nobel-díjas Peter Handke kisegénye nyomán készült művet, amely Josef Bloch futballkapus különleges sorsát mutatja be. Bloch nem túlzottan tehetséges, ráadásul kiállítják, amikor balhét szít a pályán. Hősünk ezt követően az utcán bolyong, különböző nőkkel találkozik, s Wenderstől megszokott módon egzisztencialista kérdéseken mereng. Erős hangulatú, különleges film, de kétségtelenül nem a legvidámabb darab. 

Régi idők focija (1973)

"Kell egy csapat" - hangzik a magyar filmtörténet egyik legtöbbet idézett mondata. Sándor Pál már a Bohóc a falonnal is bizonyította, hogy érti a cirkuszi kultúrát és a némafilmes burleszket, a Régi idők focija pedig még inkább aláhúzta mindezeket, Minarik Ede, a szó szerint esendő mosodás személyében pedig megszületett minden idők egyik legkönnyebben azonosulható filmhőse. Hiszen a kedves férfihez hasonlóan mi is azt szeretnénk, hogy nyerjen a kedves csapatunk, még ha konkrétan nem is tudunk tenni érte. 

Csavard be, mint Beckham (2002)

Nagyot ugrunk időben, de még nagyobbat hangvételben. Aki szereti a bollywoodi filmeket (néhányat pedig valóban érdemes pótolni), pontosan tudja, hogy az indiai közösség mennyire fontos és milyen egyedi kulturális hagyományokkal rendelkezik az Egyesült Királyságban. A Csavard be, mint Beckham azzal a gondolattal játszik el, hogy mi van, ha egy fiatal indiai felmenőkkel rendelkező lány kezdi el játszani a férfiak játékát. Kulturális különbségek, férfi-női elvárások, Keira Knightley egyik első nagy szerepe….többek között ezért érdemes megnézni ezt a bájos filmet. 

Az elátkozott Leeds United (2009)

A Leeds United az angol futball egyik fontos együttese, nem véletlen örültek sokan, amikor visszakerültek az első osztályba, ugyanis ezzel újjáéledhetett például a Manchester United-Leeds United örökrangadók hagyománya. A csapat, amelyik korábban Európa egyik legfontosabb együttesének számított, az elmúlt évtizedekben szó szerint a poklot is megjárta. Az elátkozott Leeds United című film a legendás szakvezető, Don Revie távozása után veszi fel a fonalat, s bemutatja, micsoda káosz uralkodott akkoriban a patinás gárdánál, s ez hogy jelezte előre az elkerülhetetlen bukást. Tom Hooper és Peter Morgan filmjében olyan sztárok játszanak, mint Michael Sheen és Timothy Spall. 

A két Escobar (2011)

Az első az általunk ajánlott dokumentumfilmek sorában a Jeff és Michael Zimbalist által rendezett A két Escobar, ami egy olyan alapvetésre hívja fel a figyelmet, amit máig nem akarnak elfogadni a legtöbben: a sport, azon belül is a futball és a politika mindig kéz a kézben jár. Andrés Escobar tragédiája az 1994-ben rázta meg a futballvilágot, miközben Pablo Escobar épp a csúcsra tört. A drogbáró szerette és támogatta a futballt, de csak azért, mert saját hatalmi érdekeit szolgálta. A mából visszanézve is tanulságos történet, remek kivitelezésben. 

Diego Maradona (2019)

Van, hogy egy név önmagában többet mond egy hosszú mondatnál. Diego Maradona minden idők egyik legjobb labdarúgója, kulturális ikon, bukott edző és élete végén gyakran méltatlan helyzetbe hozott sztár. Rendkívül összetett személyiség, akihez a futball történetének egyik legemblematikusabb pillanata köthető "Az isten keze" momentummal. Ennek a fenoménnak az életét mutatja be Asaf Kapadia 2019-es filmje, ami a rendezőtől megszokott módon jóval líraibb, mint a legtöbb hasonló portrémozi. Nem érdemes kihagyni. 

Beckham (2023)

A tavalyi év egyik dokumentumszenzációja volt a Beckham sorozat, ami minden focirajongó számára kötelező darab. David Beckham volt az egyik első futballista, aki popsztároknak járó ismertségre tett szert, a sorozat pedig rengeteget foglalkozik azzal, hogy a tehetséges fiatal hogy volt képes kezelni ezt a nyomást, s hogy vált kíméletlen középpályássá. Szakmailag és emberileg is inspiráló anyag, a Netflix egyik legjobbja a hasonló próbálkozások közül. 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.