Hirdetés

Arthur C. Clarke: Mélység

|

A sci-fi mestere ezúttal az óceánok mélységeibe kalauzol el minket, nem kevesebb szakértelemmel, mint ahogy azt az űrben játszódó regényeiben teszi.

Hirdetés

Ez az egyik oka annak, hogy a főhősünk Walter Franklin még karrierjét űrhajósként kezdte, azonban egy rejtélyes baleset következtében soha többé nem hagyhatja el a Földet. Így mikor próbálják elhelyezni az ex-űrhajóst, egyértelműen a vízi világban tevékenykedő Bálnaügyi Hivatal esik szóba. Részt vesz egy gyorsított kiképzésen, melynek keretén belül hamarosan megszerezheti a hivatalnoki rangot is. 

A társasághoz kerülve megismerkedik kiképző tisztjével Don Burleyvel, akivel eleinte nem felhőtlen a viszonyuk, sőt repüléskor Don egyből kiszúrja, hogy tanítványa fél a magasságtól, ami felettébb érdekes egy volt űrhajóstól. Ezen felül pszichológusok kísérik figyelemmel minden mozdulatát. Így az átállás nem megy zökkenőmentesen, miközben lassan megismeri a tenger alatti csodákat és rejtélyeket. Azonban ez a környezet egyáltalán nem mentes a veszélyektől sem.

 

A regény először 1957-ben jelent meg, majd csak 1994-ben fordították le magyarra is. A mostani kiadás pedig az eddigi legteljesebb, ugyanis tartalmazza az író előszavát, melyben Clarke elmeséli, hogyan került közelebbi kapcsolatba a vízi világgal és mi inspirálta a mű megírásában. Továbbá helyet kapott A mélyben című novella is, mely a történet alapjául szolgált.

 

A történet kicsit nehézkesen indul be, ám tökéletes bevezetés az óceánok rejtelmeibe, ugyanakkor nekem sokkal jobban tetszett A mélyben című novella, mely az első fejezet történéseit tartalmazza, kicsit másképp. Azonban amikor fény derül mi történt főhősünkel az űrben, onnantól kezdve egyre érdekesebb az egész regény. Clarke zseniálisan ragadja meg az olvasót és egészen a végéig nem ereszti. Köszönhetően zseniális írásának, ahogy életszerűen festi elénk a rendkívül izgalmas történetet, melyben mindig történik valami újdonság.

 

Az ember úgy érzi, hogy ő is egy külön tengeralattjáróval halad a főhőssel, és már-már klausztrofóbiás lesz, ugyanis az olvasó is úgy érzi, hogy több száz méterrel a víz alatt van ő maga is. A mélység csodái önmagukban is érdekesek, ám Clarke tovább fűszerezi izgalmas kalandokkal.

 

A könyv vége felé megismerkedtünk a regény valódi mondanivalójával is. Ugyanis Mahá Théra, a buddhista vallás vezetője veti fel azt a kérdést, hogy miért kell értelmetlenül csupán a húsukért lemészárolni az állatokat, amikor az élelmezés kérdése megoldható lenne a planktonokból előállított ételekkel is. Amikor a Földön milliók éheznek, ez a felvetés sokkal időszerűbb, mint valaha.

 

A könyv végére érve rájövünk, hogy a Mélység egy hamisítatlan Clarke regény, mely izgalmas kalandokat tár elénk, ugyanakkor sok dolgon el is gondolkodtat és szomorúan tesszük fel polcunkra, hogy a kaland máris véget ért.

 

Tekintsd meg a könyvtrailert is:

 

A könyv 20% kedvezménnyel megvásárolható a galaktikabolt.hu oldalon.

 

További ismertetők a szerző műveiről:
   Arthur C. Clarke: A gyermekkor vége

   Arthur C. Clarke: Szigetek az égben

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.