A történet alapvetően egyszerű. Adott a főhős, Medve Erik, akit egykori főnöke, Galamb Miklós maffiavezér egy szép napon meglátogat két gorillája társaságában. A medve megbízást kap: Galamb neve fenn van a hírhedt Halállistán, s az ő feladata, hogy lehúzza onnan egykori munkáltatóját. Hogy biztosan rávegyék a feladat elvégzésére, a gengszterek megfenyegetik Eriket: ha nem végzi el a munkát, úgy szeretett feleségét, Nyúl Emmát fogják széttépni. Így hősünk kénytelen felkerekedni, ideiglenesen otthagyja munkáját a Kristóf & Kristóf reklámügynökségnél, s nekilát a szinte lehetetlennek tűnő feladatnak, hiszen sokan nem – köztük ő sem – igazán hisznek a Halállista létezésében. Összegyűjti régi csapatának tagjait: Varjú Tom-Tomot, a Grand Divino nevű üzletközpont kézimunka osztályának dolgozóját, Kígyó Márkot a Kulturális Minisztérium támogatási osztályának vezetőjét és Gazella Lalit, a meleg prostituáltat. Természetesen egyiküknek sem ez az eredeti foglalkozása, annak idején ők négyen együtt dolgoztak Galamb Miklósnak a Monokowski Kaszinóban.
Elindul hát a versenyfutás az idővel: a kis csapatnak ki kell derítenie, ki írja a Halállistát, meg kell találniuk magát a papírost, hogy lehúzhassák Galamb nevét, s első lépésként rá kell jönniük kik a Sofőrök, akik piros Volgájukkal elszállítják a listán szereplő állatokat.
Most térjünk ki egy kicsit a cselekményre és a regény felépítésre. A sztori természetesen nem csupán egy vonalon halad: több fejezetben is Erik ikertestvérének, Edének a „naplójába” nyerhetünk betekintést. A medve mesél Erikkel közös gyerekkorukról, lelki viszontagságaikról, s arról, hogyan lépett Erik az ő helyébe mind a családi életben, mind a munkában. Ám természetesen ez a mese sem az, aminek látszik, hiszen végül Edéről is kiderül a turpisság, s a főszereplőről, Erikről kapott kép kétszeresen is szembe kerül önmagával. Ugyancsak lekerül a lepel Erik feleségéről, Nyúl Emmáról is, s egy egész fejezeten át olvashatunk a furfangos nőstény ármánykodásairól. A legáthatóbb és egyben legsokkolóbb fejezet azonban mégis a „Teve Noé” címet viselő szakasz, mely azt írja le, hogyan kínozta meg a perverz Gazella Lali Teve Noét bizonyos információk megszerzése miatt. Ennek a fejezetnek a hangulatát nehéz lenne leírni, így inkább idézném az első bekezdés sorait:
„nem értem nem értem nem értem miért akarna valaki ilyen sok fájdalmat ilyen sok fájdalmat ilyen sok fájdalmat okozni és a könnyek nem segítenek mert hideg van mindig hideg van de nem fagyok meg mert hideg van azért nem fagyok meg mert a félelemtől fázok egészen a csontvelőmig hatol a hideg és annyira de annyira fáj hogy el sem lehet mondani”
Ebből is látszik, hogy író mesterien képes változtatni az egyes fejezetek hangulatait: néhol nevetséges helyzetek alakulnak ki, néhol pedig az ember szinte magába fordul a mesterien leírt és kialakított jelenetek áradatától.
Azért essen pár szó a negatívumokról is, bár nem találni túl sokat. Ám helyenként itt is akadnak apróbb ellentmondások, kisebb hibák a szerkesztésben, de ezeken kívül nem találtam semmi olyat, amit felróhatnánk az írónak.
Összefoglalva a dolgokat A Halállista egy különösen szórakoztató és egyben elgondolkodtató krimi, tele fordulatokkal, csalódásokkal és egyben azért örömmel. Ajánlom minden olyan olvasónak, aki szereti az újdonságokat, mert bizonyos tekintetben Tim Davys-nek sikerült valami igazán eredetit alkotnia.
Értékelés:
8/10
A kötetért köszönet az Agave kiadónak.