Igaz a Blaze tulajdonképpen egy bűnügyi regény, ám King ezt is a tőle megszokott stílusban írta meg. Már a regény főhőse se hétköznapi. Ifj. Clayton „Blaze” Blaisdell egy jóra való, okos és jószívű kis srác, azonban apja részegségében súlyosan bántalmazza. Ennek következményeit a fiú élet hosszan cipeli magával, ugyanis a verések következményében szellemileg visszamaradott lett. Így mikor a nagydarab Blaze a kisstílű bűnöző George Rackley mellé szegődik társként együtt hajtják végre a bűntetteket. George kihasználja Blaze különleges fizikai adottságait és azt, hogy minden utasítását követi. Ám egyszer végre elszánja magát, hogy a saját sarkára áll és elhatározza, hogy a milliós váltságdíj fejében elrabol egy kisbabát. Azonban az akció közben hibát, hibára halmoz, ám George időről-időre még most is kisegíti, pedig már rég életét vesztette...
A regény során párhuzamosan ismerhetjük meg Blaze múltját és a csecsemő rablás történeteit. A két idősíkot King mesterien váltogatja, habár néha idegesítő, hogy pont a legizgalmasabb részeket szakítja meg, hogy Blaze egy régebbi történetét elmesélje, de ezzel csak tovább fokozza az izgalmakat és a rég múlt eseményeit megismerve később rájövünk, hogy ez is fontos és jól felépített része a regénynek. Minél jobban megismerjük Blaze történetét annál jobban a szívünkbe zárjuk a rossz sorsú, kicsit ügyetlen, de mindig kedves kisfiút, aminek következtében a későbbiekben egyre jobban drukkolunk neki, hogy sikerüljön a terve. Olvasás közben Blaze-ről A halálsoron regény főszereplője, John Coffey jutott mindig eszembe. Hasonlóan szeretni való ember, akivel a sors kegyetlenül kibabrált.
A mű rendkívül könnyen olvasható, köszönhetően King egyszerű mondatainak és Bihari György nagyszerű fordításának, aki már több Stephen King regény kapcsán is bizonyította tehetségét és ezúttal se vall kudarcot. Továbbá az egyre izgalmasabb cselekmény egyszerűen letehetetlenné varázsolja a könyvet. A nem mindennapi bűncselekmények pedig még érdekesebbé teszik a kötetet. A regényben itt is jelen van a káromkodás, mely szerintem több művet is életszerűbbé varázsolt, ahogy egy-két hely kivételével a Blaze-t is.
Igaz a leleményesebb olvasók már előre sejthetik a regény végét, ám King nekik is tartogat némi meglepetést. Azonban ennek ellenére sajnáltam, hogy a végkifejletekre csak pár oldal maradt. Bár tulajdonképpen a mű így tökéletes, inkább csak azt sajnáltam, hogy nem tudom tovább olvasni.
Akik már több King regényen is túl vannak, azoknak feltűnhet egy-egy ismerős részlet, mivel az író ebben a művében is utal több régi könyvére, mint például a Lisey története, Borzalmak városa vagy a Végítélet.
Mindent egybe vetve a Blaze egy kiváló regény, mely azoknak is nagyszerű időtöltést nyújt, akik eddig azért nem olvastak Kinget, mert nem szeretik a hátborzongató horror történetek.
Kiadó: Európa Könyvkiadó
Kiadás éve: 2009
Fordító: Bihari György