Hirdetés

Barátság extrákkal - Kritika

|

Megannyi romantikus komédia szólt már a "csak barátok vagyunk, de azért jössz egy körre?" témáról, mégis miben tud újítani a Barátság extrákkal? Remek kis vígjáték, némi extrákkal...

Hirdetés

Will Gluck remek érzékkel nyúl manapság a különböző korosztályokat egyaránt mozgató témákhoz, úgy mint barátságból szex, szexből barátság, barátságból barátság, szexből szex, meg ezeknek az összes lehetséges közös többszöröse. Viccet félretéve, a rendező már a Könnyű nőcskével is bebizonyította, hogy képes szerethető karaktereket a rivaldafénybe dobva - boldogulásukat gördülékeny történetvezetéssel megtoldva - olyan romkomokat összehozni, amin társaságban kellemesen nevetünk, magunkban pedig átgondoljuk a film történéseit.

Érdekes és groteszk módon a Barátság extrákkal önmaga és a hasonló stílusú filmek paródiája, mégis a romantikus vígjátékok alapjaiból építkezik, használja annak kliséit, ráadásul nem titkolt módon el is lopja tőlük a figyelmet. Nem egy és nem kettő koherens jegyet tudna leolvasni a kedves néző az aktuális film és egy random választott másik romkom között, vegyük példának okáért Ivan Reitman Csak szexre kellesz bohózatát. Miben különbözne mégis Gluck kupidó-lőtte agymenése a többi rózsaszínködös, szexorientált matériától? A Barátság extrákkal két fő karaktere tökéletes választásnak bizonyult, szerethetőek, életszagúak és végre nem azt érzi az ember kettejüket nézve, hogy a marketingesek dobták össze másfél órára őket - Timberlake és Kunis között működik megfelelően a kémia. Egyértelműen elítélik a klisés, szirupos "boruljunkössze" kapcsolatokat, csak testiséget akarnak érzelmi kiábrándultságuktól hajtva, de legbelül vágynak a katarzisra, sóvárognak a szerelmi vallomásokra.
Nem véletlenül említettem Timberlake és Kunis kettősét: a film első felében cask úgy röpködnek a kettejük párbeszédeiből áradó sziporkák, a dialógusok viccesek és semmiképpen sem vontatottak. Gluck kettejük ide-oda helyezésével az érzelmi és helyzeti skálán eléri, hogy minket is magával ránt a szerelem, a szex és a barátság Bermuda-háromszögébe, ahonnét két ember végeredmény nélkül még nem tért vissza. Ekkor történik meg az, aminek nem kellett volna: a Barátság extrákkal saját maga alatt kezdi vágni a fát, és a két szereplő vicces élcelődését felváltja a drámai önérzeteskedés. Irónikus módon a film így pont azzá válik, amit kiparodizált az elején és amivé nem szeretett volna, valamint elkezdi a már emlegetett romantikus sémákat lerágott csontként hasznosítani, szerencsére csak szelíd vehemenciával. Talán Gluck legjobban azt szeretné érzékeltetni színészeivel és történetvezetésével, hogy a romantikus filmek nem véletlenül klisések és a lezárás sem ok nélkül giccses, csupán a való életből merít.
Timberlake A közösségi háló óta mutatja csak ki igazán a foga fehérjét, hiszen egyre szélesebb skálán mutatja meg színészi képességeit, amikre érdemes lesz odafigyelni a közeljövőben, gondoljunk csak a Lopott idő című akció-thrillerre. A női frontról Mila Kunis alkalmazása már csak azért is eredményes döntés volt, mivel az Éli könyve és a Fekete hattyú óta egyre több emberről tudok, akit elbűvölt megjelenésével. A mellékszereplők szintén kítűnően állják a sarat a különböző szituációkban, rögtön meg is említenék pár nevet közülök: Jenna Elfman, Richard Jenkins, Patricia Clarkson. Akit azonban bűn és bűnhődés lenne kihagyni, az Woody Harrelson nem enyhén homoszexuális beütésű karaktere, némi hanyag eleganciával és porlepte stílussal. A figura zseniálisan el lett találva, a poénjai jó helyen voltak jó időben, de a rózsaszín öltöny az valami katasztrofálisan volt rászabva. Száz szónak is egy a vége: a Barátság extrákkal végre nem követi a romantikus vígjátékok által kitaposott utat, hanem bele-belegázol az újszerűség dzsungelébe, hogy machete-vel átvágva magát kikössön egy teljesen más ösvényen. A kezdeti önfeledt szórakozást váltó drámai felhang sem képes megtörni a film törtetését, a könnyed alkotások kedvelőinek kötelező, de mások is szerencsét próbálhatnak vele, hiszen a Barátság extrákkal olyan, mint a pisztácia: héjastól kesernyés, de lebontva azt már édesebb. https://www.youtube.com/watch?v=EsOBgrAhH0A

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.