10 érdekesség, amit talán nem tudtál a Vasember-trilógiáról
Tony Stark a The Infinity Saga első számú arca volt, de a Vasember-trilógia kis híján más utat járt be, más színésszel.
10 éve jelent meg a Vasember 2, ennek apropóján frissítettük fel a cikket.
A Marvel Filmes Univerzum stúdiójának meghatározó szerepe 2008-ban a Vasemberrel indult, amely azóta szépen trilógiává is bővült. Ugyanakkor talán a Marvel most nem tartana ott, és jelenleg fél Hollywood sem akarna minden filmjére egy egész univerzumot felhúzni, ha egy kicsit másképp történnek a dolgok.
1. Tom Cruise, mint Tony Stark
Már az alapgondolat is egészen égbekiáltóan őrültnek hangzik, hiszen Robert Downey Jr. már a kezdetektől nem kevés pimaszsággal, élettel töltötte meg az eredeti képregényekben lényegesen sótlanabb Tony Stark figuráját. A szerepre meghallgatták Timothy Olyphantot, Nicolas Cage-et (jajj), sőt mi több, a második rész Justin Hammerjét alakító Sam Rockwellt is, de a szerep eljátszásához a legközelebb az akkoriban éppen a megítélését tekintve mélyponton lévő Tom Cruise került.
Azonban a kamera másik oldalán is érdekes nevek röpködtek, mielőtt Jon Favreau aláírt volna. Szóba került a Die Hard 4.0-át dirigáló Len Wiseman, Nick Cassavetes (Szerelmünk lapjai, Alpha Dog), de olyan nagyágyúk is, mint a későbbi két Bosszúállókat jegyző Joss Whedon, valamint maga Quentin Tarantino is. Ha utóbbi megvalósul, akkor valószínűleg a családi matiné jelleg és a dollármilliárdok is repültek volna a kukába.
2. Hosszadalmas előkészületek
Az első Vasembert rengeteg rajongó (sőt mi több, A galaxis őrzőit rendező James Gunn is) az egyik legjobb Marvel filmnek tartja. Ezzel azért sok ponton vitába szállnék - noha kétségtelenül van egy megismételhetetlenül laza bája -, ugyanis a forgatókönyv egyáltalán nem volt kész, csak egy felskiccelt vázlat a sztoriról és az akciójelenetekről, a színészek - különösen Downey Jr. és Jeff Bridges - pedig rögtönzésre kényszerültek. Sokszor Favreau sem tudta, hogy aznap mit vesznek fel éppen (ezt el is mondja a DVD extrái között), Bridges pedig később egy 200 millió dolláros vizsgafilmnek nevezte, habár azt elismerte, hogy élvezetes kihívás elé állította színészileg.
A Vasember 2 hasonló problémákkal küszködött, amelyben viszont az játszott közre, hogy ekkor a Marvel már elkezdte előkészíteni a Bosszúállókat, és részben ezért is nem Favreau rendezte meg a szuperhőscsapat első közös kalandját, de Joss Whedon munkáját elnézve, ez talán nem is akkora baj.
3. Mickey Rourke berágott
Mickey Rourke éppen másodvirágzását élte A pankrátor kritikai sikereit követően. Ilyenkor jól jön egy franchise kiemelt szerepe és a Vasember 2 pont ilyennek tűnt, ahova nem mellesleg Robert Downey Jr. hozta magával. Azonban ha azóta a filmről kérdezik a színészt (és nem a borzadályos plasztikai műtéteiről), akkor nem tud éppenséggel finomakat mondani, mivel elmondása szerint az alakítása jó része a vágószoba padlóján végezte.
Ebben a sértődött hangnemben közrejátszhat az is, hogy igen keményen készült a szerepre: heteket töltött a moszkvai Butyrska Börtönben és ő javasolt a karakterhez olyan - végül a filmbe is bekerült - elemeket, mint az aranyfogak, vagy a papagáj, amit ráadásul saját zsebből fizetett. Emellett kénytelen volt még megküzdeni azzal is, hogy megtanulja használni az ostort a páncélban, és a megfelelő ritmus kedvéért Gnarls Barkley ott helyben játszotta el neki a "Crazy" című számát.
4. Shane Black szerepe az első Vasemberben
A Vasember 3 a széria egyik legsikeresebb filmje, az egyedülálló mozik közül legalábbis mindenképp, viszont a Mandarin-csavar miatt különösen megosztó a mai napig, pedig arra Shane Black különösen büszke a mai napig, emellett a Rendes fickók rendezője azt sem tagadja, hogy szakmailag nagyon is a hasznára vált a Marvellel való együttműködés. Pedig nem rövid ideje van benne a szakmában, ráadásul lényegesen régebb óta közreműködik a Filmes Univerzum alakulásában, minthogy Robert Downey Jr. a fedélzetre hozta volna.
Downey Jr. ugyanis az első film során rengeteget beszélgetett Tony Starkról, annak karakteréről (ahogy fentebb írtuk, az útvezetés kellett is), hogy merre menjen a figura. Az afganisztáni fogságot követő sajtókonferencia - amelynek szintén jelentős része improvizáció - pedig nem kis részt ezeknek a beszélgetéseknek az eredménye. Ez részben magyarázza azt is, hogy Jon Favreau miért volt annyira boldog, hogy Happy Hoganként visszatérhetett a harmadik részben, miután összetűzésbe keveredett a Marvellel.
5. J.A.R.V.I.S. eredetileg ember lett volna
Tony Stark inasa a rajongók egyik kedvence, különösen mióta a Filmes Univerzumban ő lett Vízió, akit viszont a kezdetektől fogva Paul Bettany szólaltat meg. Edwin Jarvis a képregényekben Tony Stark - valamint a Föld Legnagyobb Hőseinek - szolgálója a Bosszúállók kastélyában, amely eddig még nem bukkant fel a nagyvásznon.
Érthető módon az írókat megrémítette a párhuzam Batman és hű komornyikja, Alfred Pennyworth között, ezért döntöttek a komputerizált szolgáló mellett, pláne úgy, hogy az első Vasember a Sötét Lovaggal egy évben jött ki. Azonban a képregény kánont sem kívánták szembe köpni és az Agent Carter sorozatban állandó szereplőként felbukkan az igazi Jarvis (James D'Arcy), akiről később Tony elnevezi a mesterséges intelligenciát.
6. Samuel L. Jackson majdnem csak egyszer lett Nick Fury
A Vasember stáblistás jelenete volt az, amely igazán beindította a Marvel Filmes Univerzumát, amikor felbukkant a szemkötéses Samuel L. Jackson és kiejtette a száján azt, hogy Bosszúállók. A jelenetet valójában az utolsó pillanatban, egy hirtelen ötlettől vezérelve sikerült felvenni, Jon Favreau és a producer Kevin Feige pedig az Ultimate Spider-Man Pókember füzetek legendás íróját, Michael Bendist kérte meg, hogy írja meg a jelenetet, ő pedig összehozott 3 oldalnyi szöveget. Ezt Feige-ék túl soknak találták és csupán szelektáltak belőle, majd egy nagyon szűk stábbal felvették, nehogy idő előtt kiszivárogjon, ami ennek ellenére is megtörtént.
Itt azonban nem ért véget a történet, ugyanis majdnem ez lett volna az egyetlen alkalom, hogy Samuel L. Jackson szemkötőt vett fel. Végül sikerült egy 9 oldalas szerződésben összefoglalni, hogy Jackson ne csupán a Vasember 2-ben jusson lényeges szerephez, hanem aktívan részese legyen az MCU alakulásának. Ez egyelőre a Pókember: Idegenbenig terjedt, de arról, hogy a karaktert mikor láthatjuk legközelebb, még nem tudni semmit.
7. Howard Stark kis híján Hadigép és Vasember ellenlábasa lett
A Vasember kétségtelenül nehéz szülés volt, hiszen az akkoriban Pókemberek, X-Menek, Batmanek és Supermanek uralta képregényadaptációk tengeréből kellett valahogy úgy kitűnnie, hogy ne jusson a többi másodvonalbeli karakter sorsára, mint a Fantasztikus Négyes vagy a Daredevil. És őszintén szólva ez nem sokon múlott: a már fent taglalt forgatókönyv egy korai verziójában Tony Stark kenyérpirítóval beszélgetett, amely képes volt arra, hogy repüljön, de ez semmi Howard Starkhoz képest.
A (nem létező) forgatókönyv egy korai verziójában Tony Starknak a saját - akkor még mindig élő - apjával kellett volna megmérkőznie, aki a film főgonosza lett volna és az összecsapásban Hadigép páncélját viselte volna. Ez élesen szembement volna az alapanyaggal, de végül a sajátos apa-fia dinamikát megtartották Tony és Obadiah Stane között, akiből nem Hadigép, hanem az Iron Monger lett.
8. A Vasember 3 stáblistája egy igazi trollkodás
A Vasember harmadik része kétségtelenül remekül profitált a Bosszúállók gigászi sikeréből, hovatovább a széria egyik legsikeresebbje. Ezek után nem csoda, hogy a Marvel nyeregben hihette magát, amelyben mindent megetethetnek a rajongókkal. Meg is tették.
Még egy extra hosszú, közel 10 perces stáblistát is. Persze rengetegen dolgoztak a filmen, ez kétségtelen, ugyanakkor kiszúrható nem kevés hamis név is a listán. Csakhogy mást ne mondjunk: Gwyneth Waltrow.
9. A Vasember 3 stáblistás jelenete Downey Jr. ötlete volt
Azonban az igazi szívózás Downey Jr.-hoz köthető. A rajongók feszengve várták az újabb stáblistás jelenetet, amelyben olyanra is számítottak, minthogy Vasember kirepül az űrbe és belefut A galaxis őrzőibe. És ha összevetjük az első két rész stáblistás jelenetével, amelyben beköszön Nick Fury, valamint megláthatjuk a Mjölnirt, akkor érthető, miért is érzik átverve magukat sokan, melyben kiderül, hogy az egész sztorit Downey Jr. Starkja meséli Mark Ruffalo Bruce Bannerjének. Pedig ennek a jelenetnek is megvan a maga jelentősége: ez volt az első alkalom, hogy egy színész a nagyvásznon nem először alakítja Hulk civil énjét.
10. Utalás Doctor Octopusra a Vasemberben
2008 előtt még teljesen más volt a stúdiók felfogása, hiszen még nem létezett az a kifejezés, hogy Filmes Univerzum és nem is voltak a tudatában annak, hogy milyen kincsesbánya lapul a kezükben. Ennél fogva nem okozott gondot, hogy egy-egy karakter felbukkanjon a másik filmjében, függetlenül a jogoktól. Például kis híján megtörtént, hogy Hugh Jackman Farkasa felbukkanjon Sam Raimi Pókember-filmjeiben, habár Thomas Jane Megtorlója legalább egy ízben elsétált a háttérben.
Ez hasonlóképp volt az első Vasemberben is. A forgatókönyv egy korábbi verziójában Tony Stark megemlítette, hogy segített létrehozni Doctor Octopus mechanikus karjait, amelyeket a Pókember 2-ben láthattunk. Az sosem derült ki, hogy az ötletet miért kukázták, de vélhetően köze volt hozzá a Pókember 3 rettentő szegény kritikai visszhangjának is. De végülis semmi gond, hiszen 8 évvel később a Hálószövő és Vasember útjai keresztezték egymást, amire azért megérte várni.
Talán jobb is, hogy ezek nagy része nem történt meg, vagy éppenséggel pont úgy, ahogy. Ti mit gondoltok?