Szokás a folytatások, illetve a mozis bevételek királyának hívni, de sokan tartják kibírhatatlannak a maximalizmusa és embert nem kímélő munkamódszerei miatt. Az azonban bizton állítható a ma 70 esztendős James Cameronról, hogy nagyon érti a közönség nyelvét és a technikai innovációi megváltoztatták a filmes világot.
Rendezőként lassan dolgozik (íróként és producerként sokkal több kreditje van), főleg az ezredforduló óta, de van annyira impozáns a filmográfiája, hogy egy toplistával tisztelegjünk előtte.
9. Piranha 2. - Repülő gyilkosok (1982)
Az a bizonyos rendezői bemutatkozás, amit le kéne tagadni, de ilyen a show-biznisz. A film producere, Ovidio G. Assonitis egy szerződés miatt vette fel a fiatal Cameront, mondván az anyagi támogatáshoz kell egy amerikai rendező. A munkába állás után két héttel kirúgták, a saját leforgatott anyagait nem nézhette meg és bármit csinált, Assonitis újravágta a saját szájíze szerint. Talán nem kellett volna, mert a végeredmény egy igazi 80-as évekbeli trash katyvasz, ami legalább annyira kínosan vicces, mint amennyire fárasztó. Szerencsére ez nem szegte Cameron kedvét a további alkotásban.
8. Avatar - A víz útja (2022)
Az utolsó helyezett garantált volt a listán, minden utána következő film azonban végezhetett volna szinte bárhol, leszámítva a külön versenyt vívó dobogósokat. A hosszú szünet után folyatódó Avatar eposz abszolút felért elődjéhez, sőt számos dologban túlszárnyalta, illetve a nézőket sem hagyta hidegen, melyre a 2,3 milliárd dolláros bevétel a legjobb példa. Mesés víz alatti jelenetek, megváltozott szerepkörök és persze a mi világunkra átültethető üzenet. A víz útja remekül vitte tovább Jake Sully történetét, úgyhogy kíváncsian várjuk a jövőre érkező harmadik felvonást, Fire and Ash címmel.
7. A mélység titka (1989)
Nem utoljára fogom használni a "korát megelőző" kifejezést, mert A mélység titkára minden tekintetben illik ez a jelző. A mozis és a rendezői változat is remek, de a teljes élményt ez utóbbi szállítja. A mélytengeri misztikus sci-fi köntös egyszerre varázslatos és rendkívül feszült atmoszférát kreál, a technikai megoldások nemkülönben bravúrosak. Hiába volt a forgatás maga a pokol (volt itt verekedés, idegösszeomlás és maga Cameron is majdnem megfulladt egyszer), a végeredményen ez nem látszik. A mélység titka 35 év távlatából is unikális jelenség a műfajban.
6. Avatar (2009)
Megismételhető volt a Titanic megasikere egy 12 éves szünet után? Az Oscarok számát tekintve nem, az anyagiakat nézve azonban abszolút, olyannyira, hogy az Avatar a mai napig minden idők legsikeresebb filmje, a maga majd' 3 milliárdos bevételével. Egy olyan jelenség született 2009-ben, ami mindenkit megmozgatott, s lehetett Pocahontas vagy Farkasokkal táncoló másolatnak titulálni a sztorit, Cameron olyan mozivarázst alkotott, mely azokat is bevonzotta, akik évente egyszer járnak moziba. Meseszép világa és innovatív vizualitása ma is hatásos, ráadásul ez a film indította el a 3D őrületet, melyből szerencsére végül nem lett semmi.
5. True Lies - Két tűz között (1994)
Sokan hajlamosak elfelejteni ezt a filmet, s valóban kicsit másféle stílust követ, mint a rendező többi munkája, ám nem túlzás állítani, hogy a True Lies, Cameron legpopcornszagúbb, s egyben legszórakoztatóbb mozija. Az amerikai Bond és egyben a Mission Impossible franchise előszele elképesztő látvánnyal, remek humorral és kirobbanó akciókkal. Teljesen elszállt kaland egy csúcsformában lévő Arnold Schwarzeneggerrel, a szuperszexi Jamie Lee Curtis asszisztálásával. Megalomán őrület és egyben hatalmas móka ez az idén 30 esztendős zúzda.
4. Titanic (1997)
A 90-es években kétségtelenül több eseményfilm látott napvilágot, mint manapság, de a Titanic ezek közül is kiemelkedett. Cameron vízfétise ismét megmutatta magát, mely egy olyan grandiózus blockbustert eredményezett, amire azóta sem nagyon volt példa. A tinilányok a feltörekvő Leonardo DiCaprioért rohantak a mozikba, a filmőrülteket a pazar technikai megoldások varázsolták el, de a romantikus katasztrófafilm hibátlan elegye volt az, ami az igazi sikert garantálta.
3. Terminátor - A halálosztó (1984)
A betonbiztos trió első tagja. Egyértelmű melyik három film foglalja el a dobogót, csak a sorrend volt kérdéses. Jelen sorok írója hiába kedveli jobban az első Terminátort, nem bánkódik a helyezés miatt, mert eme film hatása megkérdőjelezhetetlen. Ezzel a csodával indult el Cameron diadalútja, de a Conan mellett itt vált igazi sztárrá Arnold bácsi is. Az időutazós sztori a gyilkos androiddal bőven műfajbéli társai előtt járt, érdemi történetet mesélt el, miközben a 80-as évek tesztoszterontól csöpögő akciófilmjeit is lepipálta. A stop motiont használó végjáték nem öregedett a legjobban, de a Terminátor 40 évvel később is megkerülhetetlen mestermű.
2. A bolygó neve: Halál (1986)
Nem volt könnyű dolga Cameronnak, amikor minden idők talán legjobb sci-fi horrorját kellett folytatnia, az Alien képében. Meg sem próbálta utánozni, vagy lemásolni Ridley Scott stílusát, helyette zsánert váltott és akciófilmes köntösbe bújtatta a xenomorphok újabb támadását. Lehet, hogy hiányzik a klausztrofób atmoszféra és a fojtogató kilátástalanság, de van mivel kompenzálni. A mindenből többet elv itt remekül sült el, az új csapat, a töméntelen mennyiségű szörny, a feszültség és az intenzív tűzharcok új, más szintre emelték az Alien élményt. Ritka fenomén Hollywoodban, de Scott és Cameron víziója a különbségeik ellenére egyaránt zseniálisak.
1. Terminátor 2. - Az ítélet napja (1991)
Definitív blockbuster, a CGI egyik úttörője, melyen nem fog az idő. Nincs olyan szuperlatívusz, amit nem mondtak még el a T2-ről, sőt, anno 3D-ben is megcsodálhattuk kortalanságát. Minden pillanata kultikus, legyen szó zenékről, akcióról, látványról. Kiválóan egyensúlyozik a humor és a komolyság határán, illetve az érzelmi töltetét sem kell bemutatni. Aki esetleg nem rajong Az ítélet napjáért, az sem vitatja popkulturális jelentőségét, korszakalkotó hatását. Valahogy így néz ki a tökéletes közönségfilm, ami a mozi szerelmesévé képes változtatni az embert.