Hirdetés

4 in 1: Sikoly-filmek - Kritika

|

Wes Craven horror quadrológiája semmit sem vesztett egykori fényéből: ugyanolyan rendhagyó, izgalmas és persze megkerülhetetlen, mint volt.

Hirdetés

Sikoly 3. (2000)

Amellett, hogy ugyanolyan nagy sikerrel nyitott a pénztáraknál a második film, mint anno az első (világszinten összesítve "csak" egy darab millióval maradt le), maguk az alkotók is érezték, hogy nem játszhatják meg harmadjára is úgy-ahogy ugyanazt a receptet. Annyira eredeti ötletük pedig éppenséggel nem volt, így egy pár éves szünet következett be a franchise életében. Kevin Williamsonnak ez idő alatt akadt is egy érdekes ötlete egyébiránt, ami visszakanyarodott volna az első, 1996-os mozihoz, illetve annak a gyilkossági vonalát vitte volna tovább, ám maga Williamson egyéb írói tevékenységek miatt nem ért rá ezt a filmet is jegyezni. Helyére pedig Ehren Kruger, az amerikai A kör, A szomszéd, a pár éves, élőszereplős Dumbó vagy éppen a készülő Top Gun: Maverick írója került. Kruger viszont annak ellenére, hogy sok mindent megtartott abból az ötletből/vázlatból, amit elődje hagyott rá, saját szájízét és ideáit is erősen belevéste a filmbe - és ezek miatt is tekinthető annyira kívülállónak ez a rész a többihez képest.

Az egész Sikoly 3-on az érződik, hogy Kruger Williamsonra akart apellálni, rá szeretett volna hasonlítani - emiatt pedig rengetegszer van déja vu érzésünk a látottak kapcsán. Vissza is térnek az első film gyökereihez, meg nem is; alapjaiban szeretnék megváltoztatni azt az első gyilkosságot, meg nem is; újabb karaktereket akarnak írni, meg nem is - és ezt a listát ugyanígy lehetne tovább folytatni. Ám ahogy a második részhez, úgy most a Sikoly 3-hoz is akarva-akaratlanul hozzá kell tennünk, hogy valamilyen rejtett, nem ismert, már-már misztikus módon még mindig működni látszik ez a meta-gyilkososdi.

A történet már annyira kifordította önnön magát, hogy egy a Sikoly gyilkosságait megidőző film (a stílusos címre keresztelt, a Döfés 3) forgatásán játszódik csaknem az egész cselekmény. Így nagyban előtérbe kerül a film a filmben effektus, aminek Craven és Kruger csaknem az összes lényegesebb motívumát kijátssza. Probléma pedig nem is itt, a struktúrának ennek a részénél kezdődik, hanem hasonlóképp az előzőhöz, a gyilkos kilétében. Mivel visszatértünk az eredeti gyilkosságokhoz, ezáltal Sidney múltja is sokkalta hangsúlyosabb tónust kapott, és a készítők ezeket szerették volna megváltoztatni azzal, hogy újragondolták az alapokat, de a film a saját kardjára dől végül, mert nem tud felkapaszkodni az első mozi minőségi szintjéhez.

Amihez hozzá kell tennünk, hogy közel lehetetlen lett volna felkapaszkodni. Mint ahogy a Vissza a jövőbe 2 sem tudott ugyanolyan színvonalat elérni, mint az elődje - annak ellenére, hogy mindkettő egy borzasztóan szórakoztató időutazós alkotás. De mindezekkel ellentétben a Sikoly 3 egy jó film. A sárga földig lehúzó, negatív újságírói nagy szavakkal és topikokkal dobálózó kritikák nagy része csak sértődött indulatokból erednek, ám a mérce túloldala, az egekig felmarasztó vélemények sem annyira mérvadóak jelen esetben. A Sikoly 3 valahol a kettő között, a középmezőny felső részét súrolja, hiszen a gyilkos bagatell kiléte és a kissé blőd, "valahonnan ismerős" cselekmény mellett a karakterek, a színészek és a műfajnak bemutatott fricska elviszik a hátukon az egész filmet.

Neve Campbell egy teljesen más, sebezhető oldalát mutatta meg Sidneynek, amivel tovább is építette (mélyítette) a figurának a megítélését, így egyáltalán nem egy két lábon járó, sipítozó papírmasét láthatunk, hanem egy szimpatikus, tettre kész, emberi karaktert. Hasonló a helyzet a Jóbarátokból ismert Courteney Cox Gale-jével is, hiszen amellett, hogy már az előző filmekben is pedzegették a sebezhető, mind fizikális, mind pedig lelki támaszra váró riporter alakját, mindezek a Sikoly 3-ban értek révbe (és a 4-ben csúcsosodtak ki). Harmadikként pedig Dewey Riley is egy kisebb jellemfejlődésen megy keresztül, vele kapcsolatban nagyon felemelő és örömteli volt látni, ahogy kis mitugrász esetlenből, egy gyerekesen komolyan vehető rendőr lett. Melléjük becsatlakozott most is egy pár sztár, mint például Patrick Dempsey, Scott Foley, Emily Mortimer vagy éppen maga Jay és Néma Bob. Egyértelműen a filmsorozat leggyengébb darabja a Sikoly 3., de összehasonlítva a többi franchise vetélytársaival, mód felett szórakoztató film. Nagyon nézeti magát, és a következő rész miatt nem is nagyon tudunk rá haragudni.

Értékelés: Kifejezetten jó

A cikk folytatódik, lapozz a következő oldalra!

Oldalak: 1 2 3 4

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.puliwood.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.